Урок 9. Явище гетерозису та його генетичні основи.

Урок 9
Тема: Явище гетерозису та його генетичні основи.

1. Загальні відомості  
  Одним із способів збільшити різноманітність генетичного матеріалу при селекції є гібридизація. 
    Розрізняють:
- Близькоспоріднену (дозволяє перевести рецесивні гени у гомозиготний стан)
- Неспоріднену (дозволяє об’єднати в одному організмі гени різних особин, що відповідають за певні цінні ознаки)

  Якщо провести гібридизацію особин різних ліній – аутбридинг - можна отримати гетерозиготних гібридів, що перевищують за своїми якостями батьківські форми. Наприклад: при розведені верхових коней схрестили лінію Швидкого з лінією Сапфіра – в результаті отримали тварину яка на іподромі розвивала швидкість більшу, ніж його батьки. 

   Таке явище прояву «гібридної сили» назвали ефектом гетерозису
   Причиною його появи є:
- Пригнічення шкідливої дії рецесивних алелей к гетерозиготному стані
- Поєднання в генотипі сприятливих алель них домінантних генів обох батьків

2. Значення гетерозису
1) У тваринництві – прискорює ріст і дозрівання, поліпшення якостей м’яса, сала, підвищення надоїв молока, швидкості у коней тощо
2) У рослинництві – для підвищення продуктивності кукурудзи, огірків, жита, буряка, соняшника, помідор, картоплі, пшениці тощо

  Явище гетерозису широко застосовується, однак вже у другому поколінні як у рослин так і у тварин починають переважати особини з вихідними батьківськими формами, а до третього покоління ефект взагалі зникає.

Явище гібридної сили пояснюється двома основними гіпотезами.
1) Гіпотеза домінування припускає, що ефект гетерозису залежить від кількості домінантних генів у гомо- чи гетерозиготному стані. Чим більше у генотипі генів у домінантному стані – тим більше ефект гетерозису. Перше покоління дає збільшення врожаю до 30%.

2) Гіпотеза наддомінування пояснює явище гетерозису так: іноді гетерозиготний стан за одним або кількома генами надає гібриду перевагу над батьківськими формами за масою та продуктивністю. Починаючи з другого покоління ефект гетерозису згасає, оскільки частина генів переходить у гомозиготний стан.

   При близько родинному схрещуванні – інбридингу – підвищується ступінь гомозиготності особин. Проте слід зазначити, що багаторазовий інбридинг протягом кількох поколінь поспіль призводить до ослаблення організмів та виродження ліній.

Неспоріднена гібридизація може бути
- Внутрішньовидовою (схрещування особин різних сортів або порід одного виду)
- Віддаленою (схрещування особин різних видів та родів). Наприклад культурна слива(гібрид аличі та терену), мул (кобила + осел).

3. Домашнє завдання
Зробити конспект

Немає коментарів:

Дописати коментар